Okolica

 MG 3154Noclegi Wetlina 101 są zlokalizowane w samym sercu Bieszczadów, w bardzo atrakcyjnej okolicy, w najwyższym rejonie tego pasma. Stąd bardzo łatwo dotrzemy w najpopularniejsze i te mniej popularne miejsca Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Noclegi zlokalizowane są tuż przy kilku szlakach górskich. Z kolei obok nas zlokalizowany jest postój busów, co jest wygodne przy organizacji dalszych wypadów.

Połonina Wetlińska. Niemal na wprost naszego domu znajduje się początek podejścia żółtym szlakiem na tę połoninę. Droga zajmuje ok. 1-2 godz. i prowadzi na samą Przełęcz M. Orłowicza (1099 m n.p.m.) - grzebiet połoniny. Z tego punktu można spacerem, podziwiając jedne z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach, podejść na Smerek bądź do schroniska Chatka Puchatka (oddalonego kilka kwadransów marszu grzbietem w kierunku południowym).

Chatka Puchatka - 1228 m - schronisko położone na południowym krańcu Połoniny Wetlińskiej. Najkrótsza piesza droga w to miejsce, charakteryzujące się pięknym widokiem na Połoninę Caryńską i masyw Tarnicy, prowadzi z Górnej Wetlinki - ścieżką - czarnym szlakiem, który dołącza do żółtego szlaku w połowie podejścia z Przełęczy Wyżnej J. Harasymowicza.

Jawornik/Paprotna/grzbiet graniczny. Wybierając wędrówkę w przeciwnym kierunku względem ścieżki na Połoninę Wetlińską, żółtym szlakiem dotrzemy - poprzez 2 szczyty (Jawornik 1021 m, Paprotna 1198 m) - do grzebietu, którym biegnie granica polsko-słowacka. Stąd można zejść do Smerka (opodal Wetliny) czerwonym szlakiem (po dojściu szlakiem granicznym do szczytu Okrąglika) - albo, dla bardzo wytrwałych - do styku trzech granic na szczycie Krzemieńca (i Rawki, z których można zejść na Przełęcz Wyżniańską - lepiej chyba wybrać wariant odwrotny, rozpoczynając marsz rano z Przełęczy Wyżniańskiej, dokąd łatwo dostać się z Wetliny busem).

039Okrąglik - 1101 m n.p.m. - szczyt położony na szlaku granicznym, można się do niego dostać bezpośrednio czerownym szlakiem ze Smerka (po drodze mijając Fereczatą 1102 m i miejsce widokowe).

Rawki - 1268 i 1307 m - dwa położone blisko siebie szczyty w pobliżu granicy słowackiej. Roztacza się stąd piękny widok na Bieszczady. Najłatwiej wystartować z Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie łatwo dojechać z Wetliny Obwodnicą Bieszczadzką.

Połonina Caryńska - podejście na połoninę oddalone jest w odległości ok. 10 km szosą od Wetliny w Brzegach Górnych. Dla bardziej wytrwałych - można dotrzeć tutaj maszerując Połoniną Wetlińską, której południowy kraniec schodzi do Brzegów.

Masyw Tarnicy - w tę część Bieszczadów najłatwiej startować, rozpoczynająć wędrówkę w Ustrzykach Górnych (nieco ponad 15 km od Wetliny) albo Wołosatem (4 km dalej od Ustrzyk Górnych). Najłatwiej dotrzeć tutaj własnym transportem, bo wieczorne zejście może oznaczać trudności ze znalezieniem busa do Wetliny.

To tylko niektóre atrakcje. Przed przyjazdem do nas warto zaopatrzyć się w jedną z map, najlepiej w skali 1:50 000 i do woli przebierać w dostępnych możliwościach. Nie licząc oczywiście atrakcji dostępnych w samej Wetlinie :-)

fot. Łukasz Pompa